من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا

هر که نفسی را حیات بخشد مثل آنست که تمام مردم را حیات بخشیده است .

تاریخچه سازمان:

 شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوانات بعد از تصویب در بهمن ماه 1374 از اول سال 1375 با تشکیلات شبکه که دارای 7 مرکز بهداشتی درمانی که 2 مرکز آن شهری و روستایی( سوریان و جیان ) و 5 مرکز روستایی ( مزایجان، باغ صفا ،کره ای، حسامی ،توجردی ) به همراه واحد های ستادی به عنوان مرکز بهداشت و مرکز فوریت های پزشکی حضرت ولی عصر ( عج ) شروع به کار نموده است ، که در سال 1380پایگاه اورژانس 115 شهری به این تشکیلات افزوده شده است. قبل از سال 1374 امور بهداشتی و درمانی بوانات تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان شهرستان آباده بوده که بصورت نمایندگی بهداری آباده اداره می شده است. سابقه اداره این امور بصورت کلاسیک و اداری در بوانات طولانی بوده ، بطوریکه بعضی از مراکز بهداشتی و درمانی این شهرستان با قدمتی حدود چهل سال ارائه خدمت می نمایند. با گذشت زمان در راستای خدمات بهتر و بیشتر شاخص های بهداشتی و درمانی و امور اداری عمرانی به سمت وضعیت مطلوبتری حرکت نموده اند.

در سال 93 بعد از شروع به کار منطقه بهداشت و درمان سرچهان مراکز بهداشتی درمانی باغصفا،کره ای، حسامی و توجردی از شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوانات جدا شدند. شبکه بهداشت و درمان بوانات در حال حاضر دارای 4 مرکز خدمات جامع سلامت که 3 مرکز آن شهری - روستایی( سوریان ، جیان و مزایجان) و یک مرکز روستایی ( سروستان ) می باشد.

 

وظایف شبکه :

شبکه بهداشت و درمان در هر شهرستان متولی سازمانی امور بهداشتی و درمانی جامعه می باشد و دراین راستا با توجه به گستردگی کار با سازمان ها و ادرات دیگر نیز ارتباط تنگاتنگ دارد و در برخی از امور تخصصی با سازمان ها و ادارات دیگرنیزهمکاری جدی دارد . شبکه بهداشت و درمان در هر شهرستان از چهار بخش اصلی 1- ستاد شبکه  2- مرکز بهداشت  3- مرکز فوریت های پزشکی یا بیمارستان   4- اورژانس 115 تشکیل شده است که هر بخش در راستای وظایف سازمانی خود ارائه خدمت می نماید.

واحد های ستادی مرکز بهداشت شامل واحد توسعه شبکه و ارتقاء سلامت ، بهداشت محیط و حرفه ای، واحد آمار, مبارزه با بیماری های واگیر و غیر واگیر، بهداشت خانواده ، بهداشت روان، بهداشت مدارس ، بهداشت دهان و دندان ، تغذیه، آموزش و ارتقاء سلامت و واحدهای ستادی شبکه شامل واحد نظارت بر دارو و غذا و آزمایشگاه و همچنین واحدهای پشتیبانی تشکیل شده است که هر واحد به تناسب وظیفه سازمانی خود عمل می نماید.

                                                                              

                

 مختصری در خصوص شهرستان بوانات:

شهرستان بوانات یکی از شهرستان‌های استان فارس است. مرکز این شهرستان، شهر بوانات است. جمعیت این شهرستان بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر با ۵۰٬۴۱۸ نفر بوده است.

شهرستان بوانات در شمال شرقی استان فارس و در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شهر شیراز قرار دارد که مساحت آن ۲/۴۹۹۲ کیلومترمربع می‌باشد. از شمال به استان یزد و شهرستان آباده، از جنوب به شهرستانهای ارسنجان و نی ریز، از غرب به شهرستانهای خرم بید و شهرستان پاسارگاد و از سمت شرق به شهرستان خاتم از استان یزد منتهی می‌گردد.

 ۲۰٪ جمعیت شهرستان شهرنشین و ۸۰٪ آن روستانشین اند. ۳۴٪ جمعیت شهرستان را فعالان اقتصادی تشکیل داده و نرخ بیکاری در این شهرستان ۱۴٪ است و حدود ۸۰٪ جمعیت شهرستان باسواد هستند.

بوانات دارای سه بخش مرکزی، مزایجان و سرچهان است که شامل دهستانهای باغستان، سروستان، مزایجان، توجردی، باغ صفا، سیمکان و سرچهان و... است و در کل دارای ۱۱۰ روستا است.

زبان اکثریت قریب به اتفاق مردم شهرستان بوانات فارسی است و لغات و اصطلاحات فراوانی در ان استعمال می‌شود که حاکی از اصالت این زبان است.

حداقل ارتفاع این منطقه از سطح دریا 1505 متر و حداکثر ارتفاع (قله کوه ختابون یا خاتون) 3362 متر منطقه کوهستانی و سردسیر است . زمستانهای نسبتاً طولانی و سرد و دوره تابستانی کوتاه و خنک دارد. طول مدت یخبندان بطور متوسط 70 روز است. برودت هوا تا 20 درجه سانتی گراد زير صفر و حداکثر دما تا 34 درجه بالای صفر می رسد.

 بوانات در سال 1316 (80 سال قبل) دارای بخشداری در سال 1343 دارای شهرداری رسمی و در سال 1374 به شهرستان ارتقاء یافت.

شهر سوریان به وسیله باغ های سرسبز و انبوه و دو رشته کوه در میان گرفته شده است. کوه ختابون از رشته کوههای زاگرس و از کوههای شهرستان بوانات است که بلند ترین قله این کوهها در بخش جنوبی شهر سوریان جای دارد. همچنین یک رودخانه فصلی از این شهر می گذرد.


       

gerddoo.jpg] angoor.jpg]

badoom.jpg]

ریشه نام بوانات:در مورد واژه بوانات دو وجه نام گذاری وجود دارد. يکی بون به معنی بهره است که بعدها با ات تازی جمع شده است و ديگری به معنی بوان (بهشت) است که به مکان سر سبز دلالت دارد. مرکز اين شهرستان شهر بوانات است ، بوانات دارای سه بخش مر کزی ،مزایجان و سرچهان است.

زبان: زبان اکثریت قریب به اتفاق مردم بوانات فارسی است و لغات و اصطلاحات فراوانی در ان استعمال می شود که حاکی از اصالت این زبان است. معدود روستاهای کوچکی (چنار سوخته، لقمان چشمه ،دفر، بنک و چنار زاهدان) به زبان عربی و روستای کوپان به زبان ترکی هم صحبت می کنند. اما زبان اصلی مردمان بوانات فارسی است.

قومیت: قومیت مردم این سامان فارسی است.

تصاویر زیبا از طبیعت بوانات

 

  

Healthmap.sums.ac.ir
  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-3-29 11:46        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ