بهداشت حرفه ای :

بهداشت حرفه ای علمی است که از طریق شناسایی ، ارزشیابی و کنترل شرایط و عوامل زیان آور در محیط کار و ارائه مراقبتهای پزشکی – حافظ سلامت شاغلین کشور است . «بهداشت حرفه اي عبارتست از علم و هنر تامين بالاترين سطح سلامت نيروي كار، حفظ و ارتقاي سلامتي آنان و حفظ سرمايه از طريق ايجاد محيط كار سالم ، انتخاب كارگر مناسب براي هر كار، تطبيق كار با مقتضيات روحي و جسمي كارگران ، پيشگيري از حوادث و بيماريهاي شغلي و غير شغلي ، آموزش بهداشت فردي و مسائل مربوط به كار،تشخيص زودرس و درمان بيماري ها ، و توجه به مسائل و مشكلات كارگران همه مشاغل و افراد وابسته به آنان به گونه اي كه هر كارگر قادر باشد با برخورداري از حداكثر سلامتي و رفاه ، فردي موثر براي اجتماع باشد» . تامين و ارتقاء عالي ترين سطح سلامت جسمي ، رواني و اجتماعي براي كارگران همه ي مشاغل ، پيشگيري از بيماريها و حوادث ناشي از كار، به كار گماردن نيروي كار در محيط و شغلي كه از لحاظ جسمي و رواني قدرت انجام آن را دارد  و يا بطور خلاصه تطابق كار با انسان و در صورت عدم امكان ، تطابق انسان با كار .

بهداشت حرفه ای از جمله با ارزش ترین دارائی های افراد جامعه و کشورها ست که بعنوان یک استراتژی با اهمیت نه تنها سلامتی شاغلین را در نظر می گیرد بلکه تاثیر مثبت و قابل ملاحظه ای در بهره وری و کیفیت محصولات ،انگیزش کار ، رضایت شغلی و کیفیت کل زندگی افراد جامعه دارد . هدف از خدمات بهداشت حرفه ای ارتقاء سطح سلامتی و آگاهی شاغلین – پیشگیری از بیماریهای ناشی از کار ، جلوگیری از وقوع حوادث میباشد.

با توجه به اهمیت بیماریهایی که به نوعی با عوامل مختلف مربوط به کار در ارتباط هستند و نیز این واقعیت که از طریق شناسایی عوامل خطر مربوط به کار و تحت نظر داشتن افراد در معرض خطر ، بسیاری از این بیماریها قابل پیشگیری هستند ، نقش خدمات بهداشت حرفه ای در پیشبرد اهداف برنامه های بهداشتی بیش از پیش نمایان میشود .

 

 وظایف :

 

1-   انجام مطالعات و بررسی های لازم بمنظور آگاهی از وضعیت عمومی کارگاهها و کارخانجات منطقه و شناخت مسائل بهداشتی صاحبان حرف مختلف و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز پیرامون آن .

2-   شناخت وآگاهي لازم از وضعيت بهداشت  حرفه اي  كارگاهها و كارخانجات  ، معادن ، مشاغل كشاورزي  و خدمات در منطقه و جمع آوري اطلاعات وآمار مربوطه و برنامه ريزي جهت بازديد از واحد هاي  مذكور در راستاي  تحقق اهداف بهداشت حرفه اي .

3-   بررسی واحدهای صنعتی تازه تاسیس از نظر رعایت نکات و اصول بهداشتی و ایمنی و ارائه نظر جهت صدور پروانه بهره برداری و  صدورتأئيديه بهداشتي  با توجه به استعلام ارگانهاو سازمانهي ذيربط  در مراحل دريافت مجوز .

4 -   اعلام نواقص  و صدور اخطاريه و رسيدگي به شكايات واصله  در رابطه  با كليه واحد هاي  توليدي ( صنعت  , معدن  , كشاورزي ,خدمات ) با توجه به  قوانين  و مقررات  موجود  .

5-   اجرای برنامه های از پیش تعیین شده جهت جلوگیری از حوادث ناشی از کار .

6-   اندازه گیری ، نمونه برداری و ارزشیابی و ارائه طریق بمنظور کنترل عوامل زیان آور .

7-   تشکیل پرونده های بهداشتی و پزشکی و ارجاع افراد شاغل برای ادامه معاینات و تکمیل پرونده ها  به مراکز درمانی ذیربط .

8-   همكاري  در تنظيم  و پيگيري  برنام هاي  اجرائي  در زمينه مبارزه با بيماريهاي  ناشي از  كار ,  بيماريهاي  واگير  , مسموميت ها و حوادث و سوانح ناشي از  كار با  همكاري  پزشك طب كار و همچنين نظارت بر انجام معاينات بدو استخدام و معاينات دوره اي  .

9-   آگاهي  از حدود ملي  تماس شغلي عوامل بيماريزا بمنظور ارزيابي عوامل زيان آور  محيط كار  كه به نحوي از انحاء به سلامت   جسمي  , رواني  و اجتماعي  شاغلين لطمه وارد  مي سازد  .

10-  آگاهي از مواد اوليه مصرفي ، مواد بينابيني توليد شده مواد اوليه و روشهاي توليد حرف مختلف به منظور شناسايي عوامل زيان آور محيط كار .

11-   شناخت عوامل زيان آور محيط كار كه به نحوي به سلامت جسمي و رواني و اجتماعي شاغلين لطمه وارد مي سازد از طريق بازرسيهايي كه از كارگاهها و كارخانجات به عمل مي آيد  .

12-   بررسي  و شناخت  كارهاي سخت  و زيان آور در حرف گوناگون  و برنامه ريزي  در زمينه بهبود  شرايط كار و معرفي  شاغلين بمنظور انجام  معاينات دوره اي  .

13-    آشنائي  با اصول مراقبتهاي اوليه  بهداشتي ( P.H.C )  و فعاليت  , نظارت در زمينه ادغام  فعاليتهاي بهداشت حرفه اي در سيستم  شبكه هاي بهداشتي و درماني  كشور .

14-       آشنائي و آموزش و نظارت كامل در اجراي  طرحهاي  بهداشت حرفه اي  .

15-    تشكيل دوره هاي آموزشي و باز آموزي براي بهداشتياران كار ، بهورزان ، كاردانهاي بهداشتي  و اعضاء كميته هاي حفاظت فني و بهداشت كار با توجه به دستورالعملها و آيين نامه هاي موجود .

16-       تشكيل كلاسهاي آموزشي جهت كارفرمايان و كارگران بخشهاي مختلف صنعتي و معدني و خدماتي و كشاورزي و ...

17-    آشنايي  باسيستم  شبكه  و مراكز  بهداشتي  و درماني  شهري  و روستائي  و خانه هاي  بهداشت  بمنظور استفاده  از توان پرسنل  شاغل  در سيستم  شبكه  در جهت  ارائه  خدمات  ادغام  يافته .

18-     همكاري  با ساير كارشناسان  بهداشتي  مراكز  بهداشت  در زمينه اجراي  و ارائه  طرحهاي  بهداشتي  و دستورالعملهاي  ستادي بمنظور ارتقاء سطح  ارائه خدمات بهداشتي در  منطقه .

19-       هماهنگي  و همكاري  با  كارشناسان آموزش بهداشت  بمنظور  ارائه  برنامه هاي آموزشي  حرفه اي  .

20-    آشنايي  با  مجموعه   قوانين و مقررات  كار  و تامين  اجتماعي  ,  تشكيلات   وزارت بهداشت   ,  درمان در زمينه هاي مرتبط با فعاليتهاي بهداشت  حرفه اي .

21-    جمع آوري و ارسال بموقع آمار فعاليتهاي بهداشت حرفه اي  مطابق  با فرمهاي مصوب با  تکمیل فرم های آماری بهداشت حرفه ای پس از بررسی کارگاهها و کارخانجات برابر دستور العمل های موجود و تهیه گزارش و ارسال آن به واحد های ذیربط  .

22-       انجام  ساير امور مربوطه  طبق  دستور مقام  مافوق  .

23-    نظارت بر تأمين آب آشاميدني سالم وبهداشتي محيط كار و جمع آوري و دفع صحيح بهداشتي زباله و فاضلابهاي واحدهاي توليدي  و همچنين تسهيلات و تأسيسات بهداشتي محيط كار .  

 

v      مطالب آموزشی:

ü       بهداشت حرفه ای

ü       آلودگی صوتی در محیط کار

 

 

 

 

 

پرسنل واحد:
 
 
ردیف
نام و نام خانوادگی
مدرک تحصیلی
سمت
1
مهندس حسین بذرافشان
کارشناس بهداشت حرفه ای
مسئول واحد
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-2-27 8:56        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ