معرفی مرکز اورژانس 115

"وَ مَنْ احْیاها فَکَاَنَّما اَحْیَا النْاسَ جَمیعًا"

 
 "به خاطر داشته باشیدتماس با اورژانس 115 الزاما به معنای اعزام آمبولانس بربالین بیماری نمی باشد."
"دربسیاری موارد راهنماییهای کارشناسان و پزشکان مشاور اورژانس پاسخگوی تماس گیرندگان است"
  

 معرفی و تاریخچه اورژانس 115 در شهرستان بوانات:

امروزه یکی از بحرانی ترین مشکلات سلامت در کشورها از دست دادن ناگهانی زندگی و ناتوانائی ناشی از بیماریها و خصوصاٌ تصادفات فاجعه بار است .

هر ساله هزاران نفر در این کشورها بدلیل عدم وجود خدمات اورژانس به موقع و کافی مرده یا دچار ضایعات غیر قابل برگشت نخاعی می شوند .

تاریخچه پیدایش اورژانس در جهان به روزهایی برمی گرددکه بنگاه کفن و دفن محلات ارائه دهنده آمبولانس بوده و تا زمان رسیدن بیمار به بیمارستان از او مراقبت صورت نمی گرفته است امروزه در سیستم EMS پیشرفته مراقبت از بیمار از صحنه حادثه شروع می شود و EMS بخشی از سیستم زنجیره ای در مراقبت از بیمار است که از زمان وقوع حادثه یا بیماری تا بازتوانی و مرخصی بیمار ادامه می یابد .

بر همگان آشکار است که انجام خدمات کافی و مقید به بیمار یا فرد حادثه دیده در زمان وقوع حادثه و در حین انتقال او به بیمارستان ضمن نجات جان وی از مرگ حتمی از وقوع بعضی از خطرات و پیامدهای غیرقابل جبران جلوگیری بعمل می آید .

انتقال صحیح و به موقع یک فرد حادثه دیده که دچار تروما گردیده است می تواند او را از یک عمر روی صندلی چرخدار نشستن نجات دهد . چیزی که متاسفانه در جامعه شاهد آن می باشیم . تاریخچه پیدایش اورژانس 115 در کشور ما به سالهای 1352 باز می گردد که در آن زمان تنها در مراکز استانها پایگاههای اورژانس بوجود آمد و رفته رفته توسعه یافت و در شهرستانها نیز پایگاه اورژانس 115 دائر گردید .

همانطور که گفته شد اورژانس بخشی از سیستم زنجیره ای مراقبت از بیمار است ما برآن هستیم تاباحل مشکلات فی ما بین گامی درجهت ارتقائ سلامت بیماران و مصدومین برداریم.

ما خداوند منان را سپاسگزاریم که این موهبت الهی را نصیب ما فرموده اند تا خدمتگزار مردم شریف ایران زمین باشیم.

با توجه به مسیر جاده بوانات که از محور استان هرمزگان یزد و کرمان شروع می شود و وسایط نقلیه سنگین از طرف بندر عباس, کرمان و یزد بارگیری و پس از گذشت از مسیر جاده بوانات به فارس و اصفهان در حرکت می باشند که بعلت استاندارد نبودن جاده ها خصوصاٌ در فصل یخبندان اغلب شاهد تصادفات جاده ای بوده ایم .

 با توجه به نیاز و مشکلات منطقه در سال 1376 مسئولین وقت شبکه را بر آن داشت که وجود یک پایگاه اورژانس را پیگیری نمایند.

 لذا مکاتبات جهت ایجاد پایگاه آغاز گردید و با پیگیریهای انجام شده چارت تشکیلاتی پایگاه به تصویب رسید و جهت اجرای پروژه ساختمان پایگاه نیز مکاتباتی صورت گرفت و در تاریخ 8/6/76 احداث پایگاه اورژانس در اولویت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فارس قرار دادند  و بعد از پیگیری های لازم در 13/8/76 مدیر کل خدماتی درمانی اورژانس کشور، موافقت اداره کل را با احداث پایگاه اورژانس در بوانات اعلام نمودند .

مورخ 20/12/76 مدیر تشکیلات و آموزشی بودجه و برنامه ، تشکیلات پایگاه اورژانس را با 15 ردیف به تصویب سازمان امور اداری و استخدامی کشور رسانده و با 11 ردیف تکنسین فوریتهای پزشکی و یک ردیف مسوول پایگاه و 3 ردیف اپراتور بی سیم موافقت گردید و در خرداد 1380 عملاٌ شروع به کار نموده و در حال حاضر با 21 نفرپرسنل در حال ارائه خدمت به مردم شهرستان بوانات می باشد .


 
 
تاریخ به روز رسانی:
1398/07/14
تعداد بازدید:
384
Powered by DorsaPortal